Medilong Holter 3- i 12- kanałowy!
BR-102 plus - Holter ciśnieniowy
SIEMENS Acuson X300 Premium ED
Kardiologia, 3 i 12-kanałowy Holter
Echokardiografia, SIEMENS Acuson
Radiologia - USG - SIEMENS Acuson
Pracownia USG - SIEMENS Acuson

al-medlab.com - Laboratorium Analityczno-Bakteriologiczne Radomsko
al-medlab - Laboratorium Analityczno-Bakteriologiczne
Badania laboratoryjne
Czas oczekiwania na większość badań wynosi 1 dzień. W przypadku badań specjalistycznych czas oczekiwania na wynik może się wydłużyć ( informacja przy pobraniu krwi). Istnieje możliwość wykonania badań w trybie szybkim "na cito" (w uzasadnionych przypadkach).
Katalog badań:
- Alergologia
- Autoimmunologia
- Badania Kału
- Badania moczu
- Badania biochemiczne
- Diagnistyka anemii
- Diagnostyka chorób nowotworowych
- Diagnostyka chorób tarczycy
- Diagnostyka choroby wieÅ„cowej i chorób serca
- Diagnostyka cukrzycy
- Diagnostyka osteoporozy i zaburzeń kostnych
- Hematologia
- Hormony płciowe
- Inne hormony i metabolity
- Infekcje
- Markery odczynów zapalnych i chorób reumatologicznych
- Mikrobiologia
- Serologia
- Toksykologia - Narkotyki
- Układ krzepnięcia
- Badanie nasienia - I-szy krok w diagnostyce niepłodności
Przygotowanie do badań laboratoryjnych (informacje dla pacjenta)
Pacjenci zgłaszający się na badania laboratoryjne proszeni są o podanie następujących danych:
Imię, Nazwisko, PESEL, ewentualnie adres, nr telefonu - w razie konieczności kontaktu Wszystkie dane osobowe podlegają pełnej ochronie i wykorzystane są wyłącznie do użytku wewnętrznego.
Przed pobraniem
• Krew do badaÅ„ laboratoryjnych powinna być pobierana rano pomiÄ™dzy godzinÄ… 7.00 a 9.00, przed przyjÄ™ciem jakichkolwiek pokarmów i pÅ‚ynów. W uzasadnionych przypadkach można wypić niewielkÄ… ilość niegazowanej wody. Umożliwia to tak zwanÄ… standaryzacjÄ™ warunków pobrania materiaÅ‚u, a tym samym możliwość porównywania wyników z różnych dni. Wiele parametrów ulega zmianom dobowym. Niektóre zmiany siÄ™gajÄ… nawet kilkudziesiÄ™ciu procent w zależnoÅ›ci to od pory dnia, diety, wysiÅ‚ku fizycznego, stresu, kalorycznoÅ›ci przyjmowanych posiÅ‚ków, itp. Na życzenie lekarza krew może być pobrana także w późniejszych godzinach, np.profil glukozy.
• W przypadku maÅ‚ych dzieci i niemowlÄ…t dopuszcza siÄ™ podanie posiÅ‚ku lub pÅ‚ynów, ale należy o tym poinformować laboratorium, które dokona odpowiedniej adnotacji na wyniku, co umożliwi lekarzowi wÅ‚aÅ›ciwÄ… jego interpretacjÄ™ .
• Przed pobraniem należy pozostać w spoczynku przez okoÅ‚o 15 minut. Szczególnie w sytuacji bezpoÅ›redniego przyjÅ›cia do punktu pobrania materiaÅ‚u.
• Powinno siÄ™ być po przespanej nocy.
• Na kilka dni przed badaniem należy stosować normalnÄ… dietÄ™ i normalnÄ… aktywność fizycznÄ….
• Zażywanie leków powinno być ustalone z lekarzem. Ogólnie jednak zawsze postÄ™pujemy tak samo, czyli zawsze zażywamy przed lub dopiero po badaniu.
Pozyskanie moczu do badań:
1. Badanie ogólne:
Do badaÅ„ rutynowych należy oddać mocz poranny, czyli oddany jako pierwszy po nocnym wypoczynku.Przed badaniem obowiÄ…zujÄ… ogólnie przyjÄ™te zasady higieny. Mocz powinien być oddany do jednorazowego pojemnika o konkretnym przeznaczeniu. PierwszÄ… porcjÄ™ moczu oddajemy do toalety, nastÄ™pnÄ… do pojemnika i ostatniÄ… porcjÄ™ też do toalety. W ten sposób do analizy trafia mocz z tzw."Å›rodkowego strumienia". Pojemnik wypeÅ‚niamy do objÄ™toÅ›ci 1/3. DokÅ‚adnie zakrÄ™camy i opisujemy imieniem i nazwiskiem na boku pojemnika, nie na nakrÄ™tce. Mocz należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Nie należy przechowywać próbek moczu w domu.
2.Dobowa zbiórka moczu:
Przed przystÄ…pieniem do dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć siÄ™ w skalowane naczynie odpowiedniej pojemnoÅ›ci. ZbiórkÄ™ zaczynamy po opróżnieniu pÄ™cherza w pierwszym porannym oddaniu moczu. KoÅ„czymy na moczu porannym dnia nastÄ™pnego.Bardzo istotne jest prawidÅ‚owe odczytanie ze skali, objÄ™toÅ›ci moczu pozyskanego w trakcie dobowej zbiórki. NastÄ™pnie całą zawartość naczynia wymieszać i odlać próbkÄ™ moczu do pojemnika jak na badanie ogólne. Opisać imieniem i nazwiskiem na Å›ciance naczynia oraz wpisać dobowÄ… objÄ™tość moczu odczytanÄ… ze skali na naczyniu zbiorczym. PróbkÄ™ dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.
3. Badanie bakteriologiczne:
Mocz do badaÅ„ bakteriologicznych należy pobierać tylko do specjalnych sterylnych pojemników pakowanych indywidualnie przy zachowaniu postÄ™powania jak poniżej:
• Okolice ujÅ›cia cewki moczowej dokÅ‚adnie umyć ciepłą wodÄ… z mydÅ‚em a nastÄ™pnie wytrzeć czystÄ… chusteczkÄ… higienicznÄ….
• Wyjąć jaÅ‚owy pojemnik z opakowania, otworzyć go nie dotykajÄ…c jego brzegów i wnÄ™trza.
• Rozpocząć oddawanie moczu do toalety. Nie przerywajÄ…c strumienia moczu, podstawić pojemnik, napeÅ‚nić go do 1/3 objÄ™toÅ›ci i odstawić, oddajÄ…c resztÄ™ moczu do toalety. StrumieÅ„ moczu nie powinien mieć kontaktu ze skórÄ….
• W ciÄ…gu dwóch godzin od pobrania dostarczyć mocz do laboratorium. JeÅ›li to nie jest możliwe, pojemnik przechowywać w lodówce.
Wszelkie zanieczyszczenia próbki moczu mogÄ… spowodować powstanie nieprawidÅ‚owego wyniku
Pobieranie wymazów z gardÅ‚a
MateriaÅ‚ powinien być pobrany na sterylnÄ… wymazówkÄ™ bezwzglÄ™dnie przed jedzeniem, piciem i myciem zÄ™bów. JeÅ›li pobranie odbywa siÄ™ poza laboratorium np. w gabinecie lekarskim, wymazówkÄ™ należy umieÅ›cić w probówce z podÅ‚ożem transportowym i dostarczyć w krótkim czasie do laboratorium. Po pobraniu podÅ‚oże należy przechowywać w temperaturze pokojowej.
Wymazy ze skóry trÄ…dzikowej w kierunku badania na obecność Demodex Sp.
12 godzin przed pobraniem wymazu na obecność roztocza, powodujÄ…cego zmiany skórne, nie powinno siÄ™ stosować żadnych kosmetyków i maÅ›ci na miejsca chorobowo zmienione.
Siedziba naszego laboratorium mieści się w Radomsku przy ul. Przedborskiej 2
Laboratorium pracuje w godzinach:
dni robocze 7.00 - 18.00
soboty 8.00 - 12.00
Filia naszego laboratorium mająca swoją siedzibę w Przedborzu przy ul. Rynek 7 (punkt pobrań) pracuje w godzinach:
dni robocze (oprócz czwartku) 7.30 - 10.00
Kontakt telefoniczny z laboratorium:
telefon: 44 683-26-82
komórka: 606-116-885
e-mail: alicjarudek@o2.pl
